Špicberky – severský treking

37 800,00 Kč
Špicberky, souostroví pod správou Norska, jsou jedním z nejsevernějších chapadel evropské pevniny, vystrčené do Severního ledového oceánu až k 80° severní šířky. Nacházejí se tak ve vzdálenosti pouhých 1100 km od severního pólu. Jejich dramatická, melancholická a ve své jednotvárnosti pestrá bezlesá krajina okouzlila již mnoho cestovatelů. Stejně jako většina z nich se sem vydáme v období polárního dne, kdy slunce nezapadá pod obzor a jediným limitem je počasí a vlastní únava. Půlnoční slunce v nejnižším bodě své denní dráhy navozuje poklidnou večerní atmosféru – obvykle prchavé měkké večerní světlo s dlouhými fotogenickými stíny bývá na Špicberkách k dispozici celé hodiny.Správním centrem a jediným větším městem je Longyearbyen, který bude východiskem pro všechny naše programy. Ledovcem modelované horské hřebeny Nordenskjøldovy země se střídají s nefalšovanou tundrou, plochá údolí jsou domovem polárních lišek a sobů, spásajících sporou trávu a lišejníky, pobřeží lemují strmé svahy a rozeklané útesy. Naproti, za modrými vodami širokého Isfjordu, září ve sluníčku mohutně zaledněné horské masivy Země Oskara II., k jejímž břehům lze doplout expediční lodí a z paluby pozorovat impozantní telení ledovců, hašteřivé kolonie mořského ptactva, tuleně, mrože nebo třeba i lední medvědy.Tento zájezd je určen zdatným trekařům, kteří si chtějí Špicberky vychutnat bez kontaktu s civilizací, putování je natěžko, s kvalitní výbavou a veškerým turistickým vybavením a potravinami na šestidenní trek.Náročnost:Náročnost treku určují především severské podmínky a přírodní charakter – budeme se pohybovat v terénu bez značených a vyšlapaných cest, výjimkou nejsou ani občasné brody přes potoky a řeky. Překvapivé zvraty může přinést i počasí a celková opuštěnost krajiny. Až na naprosté výjimky se cesta vyhýbá exponovaným úsekům ve strmých svazích. Denní trasy se pohybují v průměru do 15 km. Z důvodu přítomnosti ledních medvědů se účastníci během nocí strávených venku podílejí na držení nočních hlídek. Zdatnější jedinci mohou průvodci průběžně pomáhat s nesením kulovnice a dalších bezpečnostních prostředků proti ledním medvědům. Tato výbava je na Špicberkách povinná, přestože setkání s ledním medvědem v letním období nebývá běžné.Klima:drsné severské, s rychlými změnami počasí, teplota obvykle 5–10 °C po celý den (slunce svítí i v noci, ale často fouká studený vítr).Velikost skupiny:4–10 účastníků.Poznámka:Informační schůzka se bude konat asi dva týdny před odjezdem. Zodpovíme na ní vaše dotazy, poradíme, jak si na zájezd dobře zabalit, a připomeneme, na co nezapomenout. Pokud se schůzky nezúčastníte, nevadí – veškeré důležité informace obsahují i podrobné pokyny, které obdržíte e-mailem asi měsíc před odjezdem.
Termíny zájezdů
  Termín Počet dní Aktuální cena  
-
06.07.20 - 16.07.20 10 37 800,00 Kč
 Odjezd - Příjezdpondělí-čtvrtek
Počet

Program:

1.–2. den

Letecky Praha–Špicberky, Longyearbyen – nákup, muzeum Arktidy, odpoledne zahájení treku.

3.–8. den

Okružní treking – z Longyearbyenu podél pobřeží Isfjordu do údolí Bjørndalen, přechod horského hřebene k chatě polárníka Rusanova (z roku 1912). Následujcí den nalehko po staré důlní vlečce do jedné z nejstarších uhelných lokalit na Špicberkách – Grumantbyen. Stěžejním bodem celé trasy je přebrodění rozlehlého ústí řeky Coles, eventuálně možnost nalehko vystoupit na horu Vesuv. Cílem poslední části treku je rozlehlé ledovcové údolí Grøndalen na pobřeží Grønfjordu. Polární den umožňuje přizpůsobit aktivní činnost momentálnímu počasí bez ohledu na denní či noční dobu.

9. den

Barentsburg – ruské hornické městečko, skanzen komunismu a jeden z posledních aktivních uhelných dolů v Arktidě (možnost exkurze). Dopoledne individuální prohlídka Barenstburgu, v odpoledních hodinách plavba výletní expediční lodí podél pobřeží do Longyearbyenu.

10.–11. den

Longyearbyen – relaxace a fakultativní programy (např. zapůjčení kola a nenáročný cyklovýlet údolím Adventdalen, výstup na Platå Berget, „stolovou“ horu nad městem nebo celodenní plavba lodí do opuštěné hornické osady Pyramiden); letecky zpět do Prahy.

Ubytování:

Kempy ve vlastních, nebo půjčených stanech

Není v ceně:

6x polopenze Adventura Travel Food – 1500 Kč

Strava:

Bez stravy - Za příplatek vám rádi připravíme expediční balíček polopenze Adventura Travel Food na dny strávené v přírodě, ostatní účastníci se stravují individuálně.

Doprava:

Letecky

Odjezdová místa:

Praha

Více informací dostanete na tel. čísle +420478579092 nebo na e-mailu: info@navu.cz

Měli byste vědět, že:
1. Cena, kterou dostanete od nás, bude úplně stejná jako dostanete v cestovce, včetně všech slev.
2. Objednáním zde podpoříte náš web a naši práci, kterou pro Vás děláme.